Stoksuz E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?
   06/05/2021 00:00:00     E-Ticaret    Comments 0
Stoksuz E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret, online satış sistemine yeni girecek olan girişimcilerin çokça tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Temelinde elde olmayan ürünü komisyoncu olarak ya da üreticiye ait olan ürünü aracı olarak satmaya dayanan bu yöntem, risksiz, az maliyetli ve operasyonu daha az yorucu bir iş olmakla beraber aynı zamanda ürün konusunda da büyük bir rahatlık sağlıyor.

Ancak ne yazık ki kar konusunda pek tatmin edici olmuyor. Bizler bu blog yazımızda sizlere stoksuz e-ticaretin nasıl yapılacağını, hangi yollardan geçilmesi gerektiğini ve işin avantaj ve dezavantajlarını anlatacağız.

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

İngilizce terimiyle “Dropshipping” olarak ele alınan bu yöntem, uygulaması kolay ancak gelir-gider çarkının döndürülmesi zor bir iştir. Stoksuz e-ticaret sisteminde 2 yol vardır. Bunlardan ilki anlaşmalı üreticiler ile yapılan satışa, ikincisi ise ürünü başka bir platformdan çekip bireysel sitede listelemeye dayanıyor.

Girişimci, isterse en az riskli ve maliyetsiz yolu seçip başka platformdaki ürünü kendi sitesinde listeleyebiliyor ve çok az karlara satışlar yapabiliyor. Fakat bu sistemin de kendi içerisinde dezavantajları bulunuyor. Bu yöntem yurtdışında çok fazla kullanılıyor. Ancak girişimci bir üretici firma ile anlaşıp müşteri ile üretici arasında çalışarak çok daha yüksek karlara da ulaşabiliyor.

Örnekler ile anlatmak gerekirse diyelim ki siz e-ticaret yapmak isteyen bir girişimcisiniz. Bir üretici ile sipariş başına komisyon ve üretim maliyeti konularında anlaşıp o üreticinin ürünlerini kendi karınızı da üstüne koyarak satıyorsunuz.

Neticede sattığınız her ürün üretici tarafından müşteriye kargolanıyor ve hem siz para kazanmış oluyorsunuz hem de üretici para kazanmış oluyor. Fakat bir üretici ile anlaşmak istemiyorsanız yapacağınız şey biraz daha farklı oluyor. Bu noktada doğru pazar analizi yaparak doğru ürünü seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ürünü, üstüne karınızı koyarak kendi sitenizde satmaya çalışmanıza geliyor.

Bu yöntemin dezavantajı ürünün size kaç paradan geldiği noktasında oluyor. Eğer bir üretici ile anlaşırsanız ürünü maliyeti ile satın alıyorsunuz. Ancak diğer yöntemde satmaya çalıştığınız ürün zaten üstüne karı konulmuş bir ürün oluyor. Bu yüzden siz de o ürünün üstüne çok büyük kar marjları ekleyemiyorsunuz.

Stoksuz e-ticaret ya da dropshipping denildiği zaman akla ilk bir üreticiyle anlaşmak gelir. En yaygın olanı da budur. Bu yüzden komisyonculuğa dayanan aracı yöntemine daha fazla değinmeyeceğiz. Bunun yerine çok daha yaygın olarak kullanılan ve merak edilen tedarikçi sistemini konuşacağız.

Bu sistemde girişimciler bir ya da daha fazla tedarikçi/üretici ile anlaşıp depo, stok ve kargo konularına kafa yormadan sadece ürünü satmaya odaklanır. Ancak bu satış yönteminin de avantajları kadar dezavantajları da oluyor.

Stoksuz E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları

Eğer bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ve bunu her şeyiyle kendi markanızı ve üretim tesisiniz kurarak ya da ürünleri toptan satın alıp deponuza ekleyerek yapmak istiyorsanız uğraşmanız gereken pek çok şey olacaktır.

Ürün Paketleme, Kargolama ve Teslimat Süreci

E-ticaret, dışarıdan göründüğü kadar kolay bir sektör değildir. Pek çok girişimci ürünleri depoya dizdiği zaman hızlıca satacağını düşünür ama bir işe en başından büyük bir yatırım yapmanın da dezavantajları vardır.

Pazarlamayı, operasyonu ve dijital platform yönetimini doğru bir şekilde yapmaya çalışıp pek çok konuda bilmediklerinizi öğrenirken büyük zararlar edebilirsiniz. Stoksuz e-ticaret bu konuda büyük bir rahatlık sağlamaktadır.

Bir üretici ile stoksuz e-ticaret konusunda anlaşırsanız hem depoya, hem toptan ürüne hem de kargolama sürecine karışmamış olursunuz. Bu da size vakit ve enerji açısından büyük avantaj kazandırır. Bu avantajla da pazarlama kısmına yoğunlaşarak başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Stoksuz e-ticaretin ilk avantajını bu şekilde belirtebiliriz. Ancak bu sistemin dezavantajları da bulunuyor.

Kendi işiniz içerisindeki bir bölümü başkasına emanet etmek bazı zamanlarda küçükte olsa can sıkıcı sorunlara yol açabiliyor. Örneğin paketleme ve kargo teslimatı konusunda müşteriniz ile direkt ilgilenemiyorsunuz. Çünkü bu süreci siz yönetmiyorsunuz. Müşteriniz bu konuda herhangi bir sorun yaşadığı zaman üreticiniz ile müşteriniz arasında aracı kalarak sorunu çözmeniz gerekiyor. Bu da sağlıklı bir iletişimi pek mümkün kılmıyor.

Kısıtlı Ürün Çeşitliliği ve Özgünlük

Stoksuz e-ticaretin bir diğer avantajı da ürünleri satın almak zorunda olmayışınızdır. Normalde e-ticarete girmek isteyen girişimciler eğer bu sistemden haberdar değilse büyük bir sermaye ile satacakları ürünleri toptan almak zorunda kalırlar.

Bu da ürün, pazar ve hedef kitle analizi doğru yapılmadıysa fazlasıyla riskli bir durumdur. Çünkü yanlış bir kararda tüm paranız çöpe gidebilir. Ancak stoksuz e-ticaret sisteminde girişimci ürünlerini satmadan önce satın almak zorunda olmuyor. Sadece üretici firmaya üyelik anlamında önden para veriliyor ve sonrası için iş sadece satılmış üründen devam ediyor.

Bu da sermayesi olmayan girişimciler için büyük bir avantaj anlamına geliyor. Fakat elbette her sektörde olduğu gibi stoksuz e-ticaret sektöründe de bu konuda bazı dezavantajlar bulunuyor. Bu dezavantajlardan bir tanesi yeteri kadar geniş ürün çeşitliliğinin olmaması.

Eğer çok spesifik bir ürün satmak istiyorsanız bu ürünü stoksuz satış sistemi ile yapamayabilirsiniz. Çünkü bu sistemi her üretici sunmuyor. Stoksuz e-ticaret sistemini çanta, takı, ayakkabı ya da şapka, atkı, bere gibi aksesuar ürünlerinde yapabiliyorsunuz. Eğer özel olarak birileriyle anlaşırsanız elbette farklı ürünler de satabilirsiniz.

Fakat örneğin bir internet sitesi kurmak ve evcil hayvanlara yönelik tasarım ürünler satmak istiyorsunuz diyelim. Bu ürünlerin her biri için stoksuz online satış anlaşması yapmanız pek mümkün değildir. Bu sistem genel olarak tek bir ürün satacak olan girişimcilere öneriliyor.

Güvenilir Üretici ve Kuvvetli İletişim

Stoksuz e-ticaret sistemi ile para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken başka bir konu çalıştığınız üreticinin ne kadar güvenilir olduğudur. Çünkü paketleme ve teslimat sürecinin siz üstlenseniz bunun kontrolünü ve müşteri hizmetini rahat ve güvenilir bir şekilde halledebilirsiniz.

Ancak bir üreticiyle çalıştığınız zaman bazı konuları üreticiye bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da ne yazık ki aradaki anlaşmazlıklar, iletişim kopuklukları ya da çeşitli teknik hatalar yaratıyor. Üreticiniz depo kontrolünü çok iyi yapmalı ve herhangi bir stok sonu durumunda sizi mutlaka bilgilendirmeli. Bu tarz konularda iletişim kopuklukları olduğu zaman sizin satış stratejileriniz zarar görebilir.

Depoda ürün tükendiği zaman sizin siteminizin hızlı bir şekilde güncellenmesi gerekir. Eğer geç kalınırsa o ürünü satın almış olan müşterilerinize açıklama yapmanız biraz zor olacaktır. Neticede kalitesiz bir müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliği açısından başarısız bir sonuç elde edersiniz.

Stoksuz e-ticaret, gördüğünüz gibi bünyesinde hem avantajları hem de dezavantajları barındıran bir sistem. Eğer ilk etapta e-ticaret dünyasını tanımak, ürün pazarlamanın nasıl yapıldığını görmek, dijital pazarlamaya giriş yapmak istiyorsanız elbette tercih edilebilir bir sistemdir.

Ancak stoksuz e-ticaret yapıp çok büyük bir marka haline gelmek istiyorsanız bu konuda biraz daha araştırma yapmalısınız. Çünkü stoksuz e-ticaret yapmak sizi bazı konularda avantajlı yapacağı kadar kısıtlı ve dezavantajlı da yapacaktır

Related Posts:

Leave a Reply