e-Ticaret Yeniden Hedefleme Stratejisi
Posted by      11/30/2021 18:57:55     E-Ticaret    Comments 0
e-Ticaret Yeniden Hedefleme Stratejisi

Son araştırmalar, site ziyaretçilerinin yalnızca % 4'ünün bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu, pazarlamacılara göz korkutucu bir görev sunar. Siteden sipariş vermeden ayrılan kullanıcıların %96'sı nasıl dönüştürülür?

 

Yeniden hedefleme stratejileri bu amaçlar için uygundur. Yeniden hedefleme stratejisi, kullanıcılara daha önce ilgilendikleri satın alma işlemlerini hatırlatmanın ve müşterileri siparişlerini tamamlamaları için siteye geri getirmenin yoludur. Bu sürece daha yakından bakalım.

Bir e-Ticaret yeniden hedefleme reklam stratejisi nedir? Diyelim ki Jennifer adlı bir kullanıcı dizüstü bilgisayarından sitenizdeki ürünlere göz atıyor. Birkaç ürünün sayfasına gitti, ancak alışveriş sepetine hiçbir şey koymadan siteyi kapattı. Birkaç gün sonra, Jennifer akıllı telefonunda ilgisini çeken reklamların yanı sıra daha önce görüntülenmemiş birkaç yeni reklam görür. Bu şekilde, markanız hatırlatılır, banner onunla etkileşime girer ve bir satın alma işlemi yapmak için o siteye geri döner. Yeniden hedefleme stratejileri bu şekilde çalışır.

Temel ve gelişmiş e-Ticaret yeniden hedefleme stratejileri Temel bir e-Ticaret yeniden hedefleme stratejisi , yakın zamanda görüntüledikleri ürünler için bir reklam vererek bir kullanıcının alışveriş yolculuğu boyunca yeniden etkileşim kurmasını sağlar. Gelişmiş e-Ticaret yeniden hedefleme reklam stratejisini tamamen yeni bir düzeye taşıyor:

 • Kullanıcılarınızın ilgisini çeken ürünlere dayalı dinamik, kişiselleştirilmiş reklamlar. Bu afişler ayrıca, mükemmel tavsiye teknolojisinin tahminine dayalı olarak alıcının ilgisini çekebilecek, daha önce görüntülenmemiş ürünleri de gösterebilir.
 • Sitenize göz atarken ve diğer sayfaları / mobil uygulamaları ziyaret ederken kullanıcılarla tüm cihazları ve platformları üzerinden iletişim kurmak için kullanıcı profillerini belirleyerek çok kanallı alışveriş yolculuğunu optimize edin.
 • Her bir reklam başlığının kişiselleştirilmesi ve dinamik optimizasyon teknolojisi, hangi başlık biçimi, renk şeması ve CTA birleşiminin belirli bir müşteriyi en iyi şekilde dönüştüreceğini hesaplar .

Neden Bir e-Ticaret Yeniden Hedefleme Stratejisine İhtiyacınız Var?

Neden bir e-Ticaret yeniden hedefleme stratejisine ihtiyacınız var?

E-Ticaret yeniden hedefleme stratejileri %96 sorununu çözmenin yanı sıra başka nedenlerle de etkilidir:

 • Bu, ürünlerinizle ilgilenen bir alıcıyı önceden dönüştürmek için etkili bir çözümdür. Bu kullanıcılar, sitenizi ziyaret etmiş veya alışveriş sepetine bir şey koymuş olsalar da, ürünlerinize şu veya bu şekilde ilgi göstermişlerdir. Bu, onları dönüştürmenin, henüz sitenize gitmemiş olanları dönüştürmekten daha kolay olması gerektiği anlamına gelir. Bir akıllı çözüm size karınızı ve satış maksimize etmek yerindelik anda ürün ile bu müşterilerin her meşgul yardımcı olabilir.
 • Bu, kendinize hatırlatmanın ve alıcının karar vermesine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Alıcıların satın alma kararı vermeden önce reklamları birden çok kez görmeleri gerekir. Özellikle şimdi alışveriş yolunda bu kadar çok teklif varken, kullanıcının dikkati çok kolay dağılıyor. Kullanıcının beğendiği gömleği veya ayakkabıyı ustaca hatırlatır ve tekrar satın alma isteği uyandırır.
 • Bu, çok kanallı, cihazlar arası bir çözümdür. Alıcılar, dikkatlerini çekmek için sürekli olarak farklı cihazlar arasında geçiş yapıyor; reklamverenlerin de aynısını yapması gerekir. Bazı teknolojiler, masaüstlerinde, mobil tarayıcılarda ve uygulamalarda bir müşteriyi tanımlamanıza, onlarla sorunsuz bir şekilde iletişim kurmanıza ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmanıza olanak tanır. Bazıları ayrıca çevrimdışı verileri kullanabilir ve örneğin, çevrimdışı bir mağazadan ürün satın alan müşterilere reklam göstermeyi durdurabilir.
 • Özellikle akıllıca uygulandığında reklam yatırımınızdan yüksek getiri sağlar. Doğru anda görüntülenen kişiselleştirilmiş afişler maksimum etkileşim sağlar. Ve birkaç sağlayıcı tarafından sağlanan tıklama başına ödeme ( TBM ) modeli, reklamlar için yalnızca kullanıcı siteye giden banner'ı tıkladığında ödeme yapmanıza olanak tanır ve bu da etkili bütçe harcaması sağlar.

Ne kadar yok e-Ticaret yeniden hedeflemek maliyeti Bu kampanyanın gerçek maliyeti, elbette, her bir banner reklamın maliyetine ve gerçek bütçenize bağlıdır. 

Kampanyalar genellikle BGBM veya TBM bazında ödenir :

 • BGBM = Mille Başına Maliyet , 1.000 gösterimin maliyeti
 • TBM = Tıklama Başına Maliyet, bir kullanıcının bir banner'ı tıklamasının maliyeti

BGBM , reklam gösterimleri için ödeme yaptığınızdan marka bilinci oluşturma kampanyalarında iyi sonuç verir, ancak banner tıklamaları garanti edilmez. Çoğu durumda, site sayfasının alt kısmında bir yerde görünmeyen bir afiş için ödeme yaparsınız, bu nedenle bu model satışları artırmada etkisizdir.

Bir TBM modelinde, yalnızca kullanıcı banner'ı tıkladığında ödeme yaparsınız. Ve birisi bir banner'ı tıkladığında, reklamcılıkla ilgileniyorlar , bu nedenle artan kar gibi performans-KPI'larınız varsa, bu ödeme modelini seçmeye değer.

Statik ve Dinamik e-Ticaret Yeniden Hedefleme Stratejileri Arasındaki Fark Nedir ?

Statik ve dinamik e-Ticaret yeniden hedefleme stratejileri arasındaki fark nedir?

Statik bir e-Ticaret yeniden hedefleme reklam stratejisi , kullanıcılara görüntüledikleri sayfalara bağlı olarak gösterilen birkaç afiş oluşturmayı içerir.

Bir e-kitap için bir reklam kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım. Ürün satın alma sayfasına götürecek dört afiş oluşturursunuz. Her banner, web sitenizdeki belirli bir sayfayı (ürün sayfası veya makale) ziyaret eden alıcıya gösterilecektir. Bir afiş, ürün sayfasını görüntüleyenleri hedefleyebilir ve diğeri, e-kitabınızla ilgili bir konuda makaleleri okuyanları hedefleyebilir.

 • Statik yeniden hedefleme stratejileri , B2B şirketleri için iyi sonuç verir . Ayrıca, her bir kullanıcıyı tek tek hedeflemek yerine yalnızca belirli bir kitleyi hedeflemeniz gerekiyorsa veya belirli bir ürün veya hizmeti tanıtmak istiyorsanız, bu iyi bir stratejidir.
 • Dynamic, her belirli müşteri için kişiselleştirilmiş afişler oluşturur . Bu, alışveriş davranışını analiz etmek, alışveriş tercihlerine dayalı bir afiş oluşturmak ve bir dönüşüm olasılığını en üst düzeye çıkarmak için bir reklamın ne zaman görüneceğini belirlemek için çok daha karmaşık bir öğrenme teknolojisi gerektirir.

İşletmeniz B2C segmentindeyse, ürün kataloğunuz çok sayıda ürün ve geniş bir kullanıcı tabanı içerir; o zaman seçeneğiniz dinamik e-Ticaret yeniden hedefleme stratejileridir. Başarılı dinamikler için gerekli tüm hesaplamaları manuel olarak yapmak imkansızdır: veri hacimleri çok büyüktür. Ancak kişiselleştirilmiş reklamlardan elde edilen YG, atılamayacak kadar yüksektir. Örneğin ABD'de, pazarlamacıların %88'i kişiselleştirme yoluyla kampanya sonuçlarında önemli bir gelişme olduğunu bildirdi ; yarısından fazlası %10 veya daha fazla bir gelişme bildirdi.

Statik  Sitenizde ziyaret ettikleri sayfaya bağlı olarak kullanıcılara gösterilmek üzere az sayıda statik banner oluşturulur.
Dinamik  Satın alma davranışlarına göre her bir kullanıcı için kişiselleştirilmiş afişler oluşturulur.

İşinize Yarar Sağlamak İçin E-Ticaret Yeniden Hedeflemeyi Nasıl Kullanabilirsiniz ?

İşletmenize fayda sağlamak için e-Ticaret yeniden hedeflemeyi nasıl kullanabilirsiniz?

e-Ticaret yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama stratejilerinin genellikle yanlışlıkla eş anlamlı olduğu düşünülür, ancak çoğu pazarlama döngüsünde bunlar farklı kavramlardır. Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama stratejisi satın almamış bir web sitesi ziyaretçisini dönüştürmek için reklam stratejisidir Ancak, kullanıcılarla etkileşim biçimleri farklıdır.

 • Yeniden hedefleme, diğer sitelerde veya mobil uygulamalarda yerel reklamlar görüntüleyerek kullanıcıları sitenize geri getirir.
 • e-Ticaret yeniden pazarlama , e- posta kampanyalarıyla aynı şeyi yapar. Örnekler, bir sepetteki bir ürün hakkında bir hatırlatma e-postası veya kullanıcının önceki görünümlerine veya satın almalarına dayalı olarak ek ürünler için bir öneri içerir.

Reklamcılığı işletmeniz için iyi hale getirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kitlenizi iyi anlayan teknolojiyi kullanın. Büyük ölçekte verimlilik elde etmek, değişen ilgi alanlarını ve eğilimleri karşılamak için gerçek zamanlı olarak güncellenen çok büyük miktarda müşteri verisine erişim gerektirir. Bu, bu verileri hedeflerinize göre toplayabilen ve işleyebilen, kârınızı ve satışlarınızı artırmanıza olanak sağlayacak güçlü modern teknoloji gerektirir.
 • Her müşteriye kendileriyle alakalı ürünler sunun. Müşterilere yalnızca en son görüntüledikleri ürünü hatırlatmak veya mağazanızdaki en popüler ürünleri önermek önemli değildir. Bir kullanıcıyı satın almaya teşvik etmek için, sitenizdeki sayfalarını hiç ziyaret etmemiş olsa bile belirli bir kullanıcı için hangi ürünlerin en fazla satın alma ilgisini çekeceğini hesaplamak için mükemmel bir öneri teknolojisine ihtiyacınız vardır.
 • Müşterilerle satın alma olasılıklarının en yüksek olduğu zamanlarda etkileşim kurun. Bir kullanıcının doğru reklamı sipariş etme ve onunla etkileşim kurma olasılığının en yüksek olduğu zamanı gerçek zamanlı olarak tahmin edebilmek, güçlü tahmine dayalı algoritmalar ve video ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir ölçekte en iyi reklam envanterine erişim gerektirir.

Sosyal Medya Türleri Facebook'ta Reklam Yeniden Hedefleme Stratejisi

Facebook yeniden hedefleme stratejisinde sosyal medya reklamcılığı türleri

e-Ticaret, hedef kitleleri çekmek ve pazardaki konumunu güçlendirmek için uzun zamandır sosyal medyayı kullanıyor.

Hedeflerinize ve hedeflerinize bağlı olarak çeşitli seçenekler vardır:

 • Sitede ayarlanan piksele göre Facebook yeniden hedefleme stratejisi Siteye küçük bir sosyal ağ piksel kodu yüklenir. Site, müşterinizin sitesini hangi kullanıcıların ziyaret ettiğini belirlemek için kullanır ve ardından reklamverenlerin reklamları bu kullanıcılara göre özelleştirmesine olanak tanır.

Kullanıcıların kişisel verilerini kaydetmek için site ziyaretçilerinin listesi görüntülenemez. Yalnızca reklamcılıkta kullanabilir , diğer ayarlarla örtüşebilir, örneğin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan site ziyaretçilerini hedefleyebilirsiniz.

Facebook stratejisi (ve Instagram reklamlarını ayarlamak) için Piksel'e gidin, Piksel Oluştur'u tıklayın ve kurulum talimatlarını izleyin.

 • Kullanıcı tabanına sahip dosyaya göre. Bir müşteri kitleniz varsa, özel teklifleri göstermek veya yeni ürünleri duyurmak için bunu reklam hesabınıza yükleyin.

Kullanıcı verilerinin bir listesini, örneğin telefon numaralarını bu şekilde yüklersiniz. Site, bu numaralardan hangisinin sosyal ağdaki kişilerin sayfalarına bağlı olduğunu kontrol eder. Bulunan sayfalar veritabanına eklenir.

Reklamverenler yine bu hesapların listesini görüntüleyemezler ancak sonuçta ortaya çıkan tabanı Facebook'un yeniden hedefleme stratejisi için kullanabilirler.

Sayfaya her zaman etkin bir telefon numarası eklenmez, bu nedenle veritabanında orijinal veritabanınızdan daha az kullanıcı olacaktır.

Bir kitle oluşturmak için listeleri yükleyebilirsiniz:

 1. cep telefonları
 2. e-mail adresleri
 3. Apple Mobil Cihaz Tanımlayıcıları ( IDFA ) ve Android ( GAID ).
 • Bir sosyal ağdaki bir reklam veya şirket sayfasıyla etkileşim kurmak için Facebook yeniden hedefleme stratejisi Reklamınızla etkileşime giren hedef kitleyi koruyun. Bunları etkileşim türüne ve reklam kampanyasına bölün: bir indirim reklamını görüntüleyin, bir indirim kampanyasının gönderisini beğenin, yeni bir koleksiyonla bir reklamı görüntüleyin, yeni bir koleksiyon bağlantısına sahip bir reklamı tıklayın.

Facebook'ta (ve Instagram'da), geçmiş dönemde bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Hedef Kitleler, Hedef Kitle Oluştur, Özel Hedef Kitle'ye gidin ve kurmak için bir Instagram İşletme Profili veya Facebook Sayfası seçin.

Ne yazık ki Instagram abonelerinizi bu şekilde ayarlayamazsınız, ancak herhangi bir dönem için tüm hesap ziyaretçilerinin hedef kitlesini seçebilirsiniz; aktif aboneler bu kitleye girecek.

 • Dinamik strateji. Bu, ayrı ve önemli bir reklam kampanyası türüdür reklamlar, kullanıcının sitedeki eylemlerine göre oluşturulur.

Bir online mağazada bot seçiyorsunuz, farklı modellere bakıyorsunuz ve satın almadan çıkıyorsunuz. O zaman taranan botlar tüm İnternet'te peşinizi bırakmaz, değil mi?

Bu dinamik. Yapılandırmak için sitedeki olayların piksele aktarımını yapılandırmanız gerekir: kategori sayfasını görüntüleme, ürün kartını görüntüleme, sepete ekleme, satın alma. Ayrıca tüm ürünlerinizle ilgili verileri içeren bir besleme dosyasına ihtiyacınız var.

Dynamic, çok sayıda ürün ve önemli bir ziyaretçi hacmine sahip büyük projeler için uygundur. Çevrimiçi mağazalar genellikle kullanır.

SSS:

Yeniden pazarlama nedir?

Yeniden pazarlama, siteyi belirli bir zamanda ziyaret etmiş ve/veya sitede hedefe yönelik bir işlem gerçekleştirmiş kullanıcılara çevrimiçi reklamların gösterilmesidir.

Yeniden pazarlama stratejisinin faydaları nelerdir?

 1. Geri dönen kullanıcılar.
 2. Satış ve dönüşüm büyümesi.
 3. Daha fazla hedefleme
 4. Marka tanıma.
 5. YG'nin maliyet etkinliği daha yüksektir ve TBM , içeriğe dayalı reklamcılıktan daha düşüktür.

Hedefli reklamcılığın özü nedir?

Hedefli reklamcılık, sosyal ağlarda, web sitelerinde veya uygulamalarda belirtilen parametrelerle belirli bir hedef kitleye reklam göstermenizi sağlayan İnternet'te tanıtım yapmanın bir yoludur.

E-Ticaret yeniden pazarlama ne zaman kullanılır?

Hedefi e-Ticaret yeniden pazarlama kullanıcıların siteye geri getirmektir. Bu iki durumda yapılır: bir kişiyi ikinci bir satın alma işlemi yapmaya davet etmek (amaç tekrar mal satmaktır); ziyaretçiyi sipariş vermeye zorlamak (örneğin, daha önce siteden bir şey satın almadan ayrıldıysa).

Related Posts:

Leave a Reply