Reklamda Yapay Zeka
Posted by      12/22/2021 19:08:37     E-Ticaret    Comments 0
Reklamda Yapay Zeka

Yapay zeka reklamcılığının ortaya çıkışı, pazarlamacıların potansiyel müşterilerin dikkatini çekmesini kolaylaştırdı.

E-ticarette AI sayesinde, hedefli reklamcılıkta AI ile oluşturulan ürün önerileri önemli bir dönüşüm geçirdi ve artık online alışverişte önemli bir rol oynuyor.

Devasa, güncellenmiş veri kümeleriyle çalışır ve kullanıcının belki de bir sonraki görmek istediği ürünleri tahmin eder. İdeal olarak, internette kullanıcıya satın almak istemedikleri bir ürünü göstererek musallat olacak çok daha az reklam olacaktır.

Peki ya yapay zeka reklamcılığındaki kapsamlar geliştirmenin başındaysa, ancak yakında çevrimiçi reklamcılık makine öğrenimi yeni reklamlar yaratacaksa: hiper alakalı, bağlamla tamamen alakalı ve buna bağlı olarak kullanıcıların kararlarını önemli ölçüde etkiliyorsa?

Ancak ileriye bakmadan önce, yapay zeka teknolojilerinin hedeflenen reklamları nasıl değiştirdiğine ve hedeflerimize ne kadar ulaştığımıza bir göz atalım.

E-ticarette Yapay Zeka Hedefli Reklamcılık

Çeşitli verilerin istatistiklerini dikkatlice analiz ettikten sonra, e-ticarette AI kullanmanın ana avantajlarını vurguluyoruz.

AI hedefli reklamcılık aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Kapsamlı veri analizi. AI, bir kullanıcı hakkında büyük miktarda bilgi toplayarak, o kişiye o anda en alakalı ve yararlı hedefli reklamı göstermeye başlar.
 • Açılır bildirimler. Anında iletme bildirimleri için AI kullanmak, bildirimleri doğru zamanda göndererek birçok potansiyel müşteriye yardımcı olabilir.

E-ticarette kullanılan yapay zeka, site trafiğinde ani bir artış veya durmanın fark edilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu, ağın herhangi bir arıza olmadan çalışmasını sağlamayı veya hoş olmayan bir durum ortaya çıktıysa ağda hata ayıklamayı mümkün kılar.

Yapay zeka destekli içerik oluşturma

AI tarafından oluşturulan her mesajın bir insan tarafından yazılmış gibi okunması amaçlanmıştır. Verileri ve yazma stilini anlamak, şirketinizin hedef kitlenizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyması için belirlediği kurallara ve biçimlere bağlıdır.

Yapay zeka destekli pazarlama araçları, içerik oluşturmaya ek olarak, marka takipçilerinizin etkileşim kurma olasılığının daha yüksek olduğu yeni sosyal medya içeriği sunabilir.

Tamamen yapay zeka ile yazılmış kitaplar veya raporlar hala yaygın olmasa da, otomatik olarak e-posta içeriği, kişiselleştirilmiş raporlar veya mesajlar oluşturmak ve sosyal medya gönderilerindeki içeriği izlemek için AI araçlarını kullanabilirsiniz.

Chatbotlar ve içerik oluşturma

Yapay zeka sayesinde akıllı sohbet robotları, normal çalışanlardan daha iyi kişiselleştirilmiş içerik oluşturmaya yardımcı oluyor.

Bu botların çok sayıda kullanıcı bilgisine erişimi vardır.

Ayrıca konuma özgü sorgular üretebilir ve böylece davranış kalıplarını tespit edebilir, tekrar eden sorunları belirleyebilir ve belirli bir kullanıcı için bir sitenin nerede karmaşık olduğunu tahmin edebilirler. Bu genellikle onları herhangi bir müşteri hizmetleri temsilcisinden daha bilgili yapar.

E-posta içeriğinin akıllı yönetimi

Pazarlama ekipleri sıklıkla, birden çok müşteri segmenti için haftalık e-postalar yazmak ve planlamak için saatler harcar. Akıllı abone segmentasyonu ile bile, her kişiye kişiselleştirilmiş e-posta haber bültenleri teslim edemezsiniz. Ancak araştırmalar, pazarlamacıların %80'inin kişiselleştirilmiş içeriği "kişiselleştirilmemiş" içerikten daha etkili bulduğunu göstermiştir.

AI burada devreye giriyor. Algoritmalar, bir sitedeki kullanıcı deneyimiyle ilgili bilgileri ve e-posta görüntülemeyle ilgili verileri görüntüleyerek, içeriğinizle olan tüm etkileşimler hakkında fikir verebilir. Bu bilgi, algoritmanın kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmak için içeriği tanımlamasına izin verir.

Dinamik e-posta pazarlaması şunlara dayanabilir:

 • Sitede önceki etkileşim;
 • Daha önce blog makalelerini okuyun ve içeriği görüntüleyin
 • Sayfada geçirilen süre;
 • Yapılacaklar listesi;
 • Günümüzün en popüler içeriği;
 • Benzer müşterilerin ilgi alanları;
 • Şirketinizin posta listesiyle önceki etkileşimler.

Yapay zeka, her müşteriye derin kişisel içerikli e-postalar göndermenizi sağlar. Kullanıcının ilgisini çeken okuma kalıplarını ve konuları analiz ederek ve ardından kullanıcıyla alakalı içerik önererek, e-posta pazarlama stratejilerinde AI, katılımın arkasındaki itici güç olabilir.

Tüm AI sistemleri, kullanıcı geri bildirimlerinden öğrenemez. Araçları değerlendirirken bu özelliği arayın.

Hedefli Reklamcılıkta Yapay Zekanın Faydaları Hedefli Reklamcılıkta Yapay Zekanın Faydaları

Aslında, AI kritik bir işleve sahiptir, bu yüzden e-ticarette AI'nın birkaç avantajına daha göz atalım.

Kayıp Tahminleri ve Ziyaretçi Katılımı

Bu alandaki araçlar veri toplar, analitik modeller oluşturur ve bu modelleri gerçek ziyaretçilerle keşfeder. Bu veriler, müşterinin hangi kayıp yolunda olduğunu belirler.

Bir ürünü satın aldıktan sonra markayla etkileşimi kesenlerin dikkatini çekmek, müşteriler arasında uzun süre kalanlara göre daha zordur.

Kayıp tahminleri her şirket ve her ürün için benzersiz olduğundan, ihtiyacınız olan bilgiyi sıfırdan alabilmeniz için makine öğrenimi algoritmalarının size göre uyarlanması gerekir. Bu verilerle, markaya olan ilgisini kaybetmeye başlayanlara gönderilen değerli içerikler oluşturabileceksiniz.

Alışveriş yapanlara yönelik yapay zeka içgörüleri

İnsanların sayıları müşteri davranış kalıpları hakkında çıkarımlara dönüştürmesi uzun zaman alıyor, ancak AI bunu dakikalar içinde yapabilir.

Yapay zeka teknolojileri, aşağıdakiler gibi birçok bilgi içeren mükemmel müşterinin bir görüntüsünü yansıtır:

 • coğrafi konumla ilgili olaylar;
 • sitede etkileşim;
 • başvuru kaynakları;
 • psikografik faktörler;
 • satın alma davranışı;
 • şirketle geçmiş deneyim.

Yapay zeka reklamcılığının ortaya çıkışı bu görevi çok daha kolay hale getiriyor.

E-ticarette yapay zeka sayesinde , hedefli reklamcılıkta yapay zeka destekli ürün önerileri önemli bir dönüşüm geçirdi ve şimdi çevrimiçi alışverişte önemli bir rol oynuyor.  

SSS:

Yapay zeka neden reklamcılığın geleceği?

AI, reklamcılıkta, hedef kitle seçmede, müşteri ihtiyaçlarını analiz etmede, büyük miktarda veri işlemede, sohbet robotları oluşturmada ve algoritmaları geliştirmede kullanılır. Dolayısıyla gelecekte, pazarlamacıların işini daha da kolaylaştıracak ve müşteriler üzerinde daha önemli bir etkiye sahip olacak daha yenilikçi çözümler beklemeliyiz.

AI reklamcılığı nasıl etkiler?

AI, şu anda ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak insanlara kişiselleştirilmiş öneriler göndermek gibi bir dizi karmaşık ama çok kullanışlı işlevi yerine getiriyor. Yapay zekayı kullanarak, şirketle tekrarlanan etkileşim için oluşturulan müşteri tabanını hedefleyebilirsiniz.

İşlerinde yapay zekayı kullanan kaç e-ticaret pazarlamacısı var?

Araştırmalar, şirketlerin yaklaşık %60'ının reklam oluşturmak için AI kullandığını göstermiştir .

Yapay zeka gelecek yıl reklamcılıkta nasıl uygulanacak?

AI bütün görevleri üstlenecektir: pazarlama dahil iş istatistiklerinin analizi, yakın gelecek için analitik tahminlerin değerlendirilmesi ve veri iletimi alanına odaklanacaktır.

Related Posts:

Leave a Reply