BulkGate ile SMS kampanyasının başarısı nasıl analiz edilir?
Posted by      06/03/2022 13:03:36     Reklam &Pazarlama    Comments 2

Pazarlama kampanyası başarısını analiz etmek, her pazarlamacı için çok önemli bir görevdir. Harcanan maliyetlerin pozitif ROI (yatırım getirisi) veya diğer metriklerde istenen etkiyi sağlayıp sağlamadığını ve kampanyanın amacına hizmet edip etmediğini görmeniz gerekir.

Toplu SMS kampanyaları bir istisna değildir. Bazı temel metrikler, kampanyanızın başarılı olup olmadığını görmenize yardımcı olabilir. Bu temel metrikler, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterdikleri için bir sonraki SMS kampanyanız için size geri bildirimde bulunacaktır.

kampanya kontrol paneli

BulkGate Portal ve yepyeni kampanya panosu, SMS kampanyanızın verimliliğini aşağıdaki ölçüm setleriyle ölçmenize yardımcı olacaktır:

Teslimat oranı

Teslim oranı, iletilerinizin kaçının kişi listenizdeki alıcılara ulaştığını veya ulaşmadığını belirtir. Kampanya gönderilmeden önce DND (rahatsız etmeyin) ve kara listeye alınan numaraları filtreleriz. Bu mesajlar için ödeme yapmadığınız için sizi bazı maliyetlerden kurtarıyoruz. Gönderim oranı daha sonra yalnızca kampanya mesajının gerçekten gönderildiği numaralardan hesaplanır.

Teslimat oranı genellikle %90'ın üzerinde olmasına rağmen, bunun çeşitli faktörlerden etkilendiğini unutmamak önemlidir. Bu faktörler, numaralar listesinin kalitesi, telekomünikasyon ağları ve taşıyıcılar vb. olabilir.

Bu oranı, kampanya panosunun Analitikler bölümünde bulabilirsiniz.

Analitik

Devre dışı bırakma oranı

Çıkma oranı, hedefleme başarınızın ve mesaj içeriğinizin çok önemli bir göstergesidir. Kampanyanızı aldıktan sonra vazgeçen alıcıların sayısını temsil eder.

Alıcılar, çeşitli nedenlerle kampanyalarınızın aboneliğinden çıkabilir. Bunun nedeni, hedef grupların yanlış hedeflenmesi, mesajınızın içeriğinin herhangi bir değer getirmemesi, kampanyanın kötü zamanlaması, alıcıların artık pazarlama içeriğinizi değerli bulmaması, onlara çok fazla mesaj yazmanız vb. olabilir.

Her zaman mümkün olan en düşük devre dışı bırakma oranını hedeflemelisiniz. Genelde kampanyalarınızdan abone olacak biri olsa da, iyi bir çıkış oranı %0,5'in altındadır.

Kampanyanızı kişi listenizdeki binlerce kişiye göndermeden önce kendi üzerinizde test etmeniz önemlidir. Mesajınızla ilgili devre dışı bırakma oranını artırabilecek sorunlar bulabilirsiniz.

Kampanya kontrol paneli ayrıca alıcıların kampanya aboneliğinden nasıl çıktığını da gösterir. Alıcı, STOP SMS yazabilir veya web devre dışı bırakma seçeneğimizi kullanabilir.

Tıklama oranı

Kampanyanıza BulkGate URL kısaltıcı tarafından kısaltılmış bir bağlantı eklediğinizde, diğer değerli veriler arasında tıklama oranını analiz edebilirsiniz.

Tıklama oranı (TO), mesajınızla ilgilenen ve onları web sayfanıza yönlendiren bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdesini temsil eder. Analytics'teki TO, daha fazla tıklamasına rağmen 1 kişinin maksimum 1 tıklama ile temsil edildiği benzersiz tıklamaların sayısıdır.

SMS pazarlamasında ortalama TO , reklam mecralarının en yükseği olan %19'dur.

İnsanların bağlantıya veya bağlantılara ne zaman tıkladığını, toplam tıklama sayısını (bazı insanlar bir kereden fazla tıklamış olabilir) ve diğer değerli istatistikleri merak ediyorsanız, kampanya panosundaki Kısa URL bölümüne gidebilirsiniz. Bu veriler, alıcılarınız hakkında daha sonra bir sonraki kampanyada kullanılabilecek ek resim sağlayacaktır.

URL kısaltıcı

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, istenen bir eylemi gerçekleştiren alıcıların yüzdesini gösterir. Kampanyanızın amacına bağlı olarak bu, bir ürün veya hizmet satın alma, haber bültenlerine abonelik, hesap oluşturma, telefon araması, web sitenizi ziyaret etme vb. olabilir.

SMS pazarlaması, %45'e varan şaşırtıcı dönüşüm oranlarına sahiptirBu, bahsedeceğim bir sonraki ölçüm olan çok etkileyici bir yatırım getirisine yol açabilir.

Kampanya dönüşüm oranınızı manuel olarak hesaplamak istemiyorsanız (CR=dönüşüm sayısı / web sitesi ziyaretçi sayısı), Google'ın kampanya URL oluşturucusunu Google Analytics hesabınızla bağlantılı olarak kullanabilirsiniz. Yine de BulkGate'de uzun URL'yi kısaltmanız gerekiyor, ancak TO'yu elde etmek için.

Şu anda Google analytics ve BulkGate arasında sorunsuz bir bağlantı üzerinde çalışıyoruz. Bu, dönüşüm oranının daha kolay analizi anlamına gelir.

Akıllı SMS

Akıllı SMS kampanyası oluşturduğunuzda , sipariş formunu etkinleştirirseniz kampanya gösterge tablosunda dönüşüm oranı otomatik olarak hesaplanır.

yatırım getirisi

Yatırım getirisi (ROI) muhtemelen en önemli ölçüttür. Bir yatırımın verimliliğini, bizim durumumuzda pazarlama yatırımının verimliliğini (SMS kampanyası) ölçer. Yukarıda yazdığım gibi, SMS kampanyaları için dönüşüm oranları gerçekten yüksektir ve bu da daha sonra yatırım getirisine yansıtılabilir.

Her pazarlamacı, bir kampanyanın yatırım getirisinin ne kadar büyük olduğunu görmek ister. Yine manuel olarak hesaplanabilir (ROI=((tutar kazancı – harcanan miktar) / harcanan miktar) x 100) veya önceki metrikte olduğu gibi Google analitiğini kullanırsınız.

Dönüşüm oranında olduğu gibi, sizin için sorunsuz bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Başka bir blog gönderisinde yatırım getirisi elde etmek için Google Analytics hesabınızı nasıl kuracağınızı anlatacağım.

Ek değerli metrikler

Kampanya gösterge tablomuz, SMS kampanyanızın sonuçlarına ilişkin daha iyi bir resim elde etmenize yardımcı olan diğer değerli ölçümleri ve verileri sağlar.

Tıklama başına maliyet

Bu metrik, TO ve kampanyanın maliyetleriyle ilişkilidir. Kişiyi web sitenize götüren her bir tıklama için ne kadar ödediğinizi söyler. Bağlantı ne kadar fazla tıklama alırsa, tıklama başına maliyet o kadar düşük olur ve bu da daha verimli bir kampanya ile sonuçlanır. Bu metrik, bağlantınıza yapılan tüm tıklamaları hesaba katar. Bu nedenle, bir kişi aynı bağlantıya 5 kez tıklarsa, tıklama başına maliyeti etkiler.

Alıcı başına maliyet (benzersiz tıklama)

Alıcı başına maliyet, tıklama başına maliyet metriğiyle neredeyse aynı. Ancak, bir alıcı bir bağlantıya bir kereden fazla tıkladığında kayıt yapmaz.

Ülkeye göre maliyetler

BulkGate kampanya panosunda, ülkelere göre daha ayrıntılı bir maliyet listesi de görebilirsiniz.

Maliyet

Bu, mesajlarınızın nereye gittiği, operatörlere göre maliyetlerin ne olduğu vb. hakkında size daha iyi bir genel bakış sağlayabilir.

Yukarıda belirtilen ölçüm listesi, SMS kampanyalarının verimliliğini analiz etmeye ve gelecek kampanyaları optimize etmeye çalışan herkes için gerçekten yararlıdır. BulkGate Portal'a kaydolun ve kendi kampanyalarınızı oluşturmaya ve analiz etmeye başlayın. Bulkgate Türkiye panelinizde Türkçe ve her dil mevcuttur.

Related Posts:

2 Comments

  • Avatar
   hasan gökce

   Teşekkürler. Harika bir sistem kullanımı basit arayüzü harika . özellikle hazır şablonlar baya işimize yaradı.

   Haz 28, 2022
   • Avatar
    NETWO TÜRK

    Merhaba. Memnuniyetiniz için teşekkür ederiz

    Haz 30, 2022

Leave a Reply