Instagram Tehlikeleri Hakkında Ebeveyn Kılavuzu - Çocuğunuzu Nasıl Korursunuz?
Posted by      08/03/2022 20:31:53     sosyal medya    Comments 0

Instagram... Hemen hemen herkes tarafından bilinir ve kullanılır. Instagram'ın iyi bilinen riskleri var mı? Evet.

Ancak, eğlencelidir, çocuklar tarafından sevilir ve birçoğunun anılarını arkadaşlarıyla paylaşması ve onlarla ilişkileri geliştirmesi için gidilecek yoldur.

Statista'ya göre, tüm Instagram kullanıcılarının% 72'si gençler ve genç yetişkinler. Haklı olarak, uygulamanın ana özellikleri çocukların resim ve video paylaşmalarına ve kısa kaybolan videolar yayınlamalarına izin verdiği için - hikayeler.

Onu öne çıkaran şey, resim düzenleme işlevselliğidir. Çocuklar çıtçıtlarına dokunmak için tüm bu filtreleri kullanmaya bayılırlar.
Dahası, Twitter'a benzer şekilde, şu anda neyin moda ve yeni olduğunu keşfetmek için bir yer. Ayrıca, çocukların yaratıcı ifadelerini tutuşturmanın bir yolu olarak da hizmet edebilir.

Çocuklarınız platformu kullanarak öğrenebilir ve alabilir. Ancak, bu yalnızca Instagram'ı uygun şekilde kullanırlarsa başarılabilir.

Unutmayın, bilmeniz gereken birçok Instagram tehlikesi var. Ve masum çocuklarınız platformu keşfederken sürekli arka planda gizleniyorlar.

Şimdi, ebeveynler kendilerine "Çocuğum için kullanmak güvenli midir ve varsa Instagram'ın tehlikeleri nelerdir?"

Hemen içeri dalacağız, okumaya devam edin!

Instagram'ın Talihsizlikleri ve Son Vahiyler

Geçen yılki Wall Street Journal'ın Instagram'daki zararı ve ardından gelen Facebook muhbir ifşaatlarıyla ilgili raporundan sonra, birçok ebeveyn haklı olarak öfkelendi.

Bunlar, uygulamanın temel özelliklerinin genç kullanıcılarına, hatta genç kızlara son derece zararlı olduğunu gösterdi. Uygulamayı kullandıktan sonra beden imajı sorunları ve intihar düşünceleri, anksiyete ve depresyonda artış. Instagram'ın gençler için tehlikelerinin ölümcül olabileceği daha açık olamaz.

Ebeveynler, Instagram'ın Keşfet sayfasının çocuklarını oldukça zararlı olabilecek içerikleri görüntülemeye zorlayabileceğinin farkında olmalıdır. Kullanıcıları yalnızca en iyi resimleri ve anları yayınlamaya teşvik etme kültürü ve Insta'nın genel bağımlılık yapması hiç de önemli değil.

Doğrulama arayan bir deliğe emilen gençler, en iyi ihtimalle, kendilerini çok demoralize hissederler.

Ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Ebeveynler Instagram'ın tehlikeleri hakkında başka neler bilmeli? Çocuklar uygulamada ne tür şiddet içerikleriyle karşılaşabilir ve onları bunlardan korumak için hangi araçlar mevcuttur?

 

Listelenen Instagram Tehlikeleri: Kötü İçerik ve İlişkili Tüm Riskler

Ne yazık ki, daha önce de belirttiğimiz gibi, Instagram'ın hepsi güneş ışığı ve gül değildir. Ebeveynler, uygulamanın gençlerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkisinden, yıllar boyunca ısrarla yaşadığı birçok güvenlik sorununa ve hiçbir ebeveynin onaylamayacağı içeriğe kadar bir ton tehlikenin farkında olmalıdır.

Instagram çocuklar için güvenli midir? Bakalım. Instagram, tükenmez bir içerik kuyusudur. Elbette, her şey kimi takip ettiklerine bağlıdır, ancak hiçbir çocuk Keşfet özelliğinin tavşan deliğinden aşağı inecek kadar meraklı değildir.

Peki, çocuğunuz orada ne tür zararlı içeriklerle karşılaşabilir:

 • Cinsel veya müstehcen içerik. Belirli bir hashtag ile doğru anahtar kelimeyi girmek, çocuğunuza bir ton uygunsuz şey kazandıracaktır. İşte bu kadar kolay.
 • Uyuşturucu kullanımı. Burada da aynı, Sadece bir # etiketi ile başlayan anahtar kelimeyi girin ve tonlarca sonuç ortaya çıkacaktır. Bazı kötü arkadaşları takip etmek, çocuğunuzun uyuşturucuyla ilgili medyayla karşılaşması için yeterli olabilir. Akran baskısı ekleyin ve çocuğunuz yanlış bir şekilde uyuşturucu kullanmanın uygun olduğunu varsayabilir.
 • Şiddet. Şiddet içeren içerik, çocuğunuzun haber akışına kolayca sızabilir. Sürekli şiddete maruz kalmak, bir çocuğu daha şiddetli hale getirebilir.

Uygulamayı kullanmanın diğer tehlikeleri? Bilmeniz gereken birkaç tane var:

 1. Sosyal medya bağımlılığı. İlk başta zararsız olsa da, çocuğunuz hızlı bir şekilde endişeli, depresif hissetmeye ve Instagram'a erişmeden tek bir görevi yerine getirememe başlayabilir.
 2. Siber zorbalık. Bu, çocukların korku, depresyon, endişe ve düşük benlik saygısı yaşamasına neden olabilir. Bunun da ötesinde, akademik mücadeleleri ve fiziksel semptomları olabilir.
 3. Kaçırma Korkusu (FOMO). Bu korku, çocuğunuzun aldığı gerginlik hissi ve sosyal medyayı ziyaret etmek için sürekli bir dürtüdür, çünkü en son gelişmeleri veya akranlarının veya ünlülerinin hayatlarında neler olduğunu kaçırmak istemezler.
 4. Sosyal izolasyon. Elbette, insanlar sosyal medyada hayatlarının pembe bir resmini çiziyorlar ve hepimiz biliyoruz. Yine de, çocuğunuz düşük performans gösteriyormuş gibi hissedebilir veya bir şekilde diğerlerinden açıkça daha düşük hissedebilir.
 5. Benlik saygısı sorunları. Sürekli olarak cilalı hayatlara ve başkalarının bakışlarına maruz kalmak, çocuğunuzun kendini yetersiz hissetmesine neden olabilir. Ayrıca, bu akranları veya ünlüleri taklit etmekle de sonuçlanabilir, çünkü çocuklarınız sosyal medya şöhretinin bir vuruşunu daha elde etmek için sağlıksız bir kültür geliştireceklerdir.
 6. Aşırı paylaşım. Bu kişisel popülariteyi kazanmaya çalışmak, çocuğunuzun sırları hakkında fasulyeleri dökmesine veya sadece dikkat çekmek için uygunsuz hikayeler yapmasına neden olabilir.
 7. Bilinmeyen kullanıcılar ve sahte hesaplar. Çocuğunuzun hesabı gizli değilse, rastgele bir kişi çocuğunuzun yayınlarına kaba yorumlar bırakabilir. Yabancılardan veya avcılardan bazı küfürlü mesajlar alabilirler. Henüz hesap yok, birisi çocuğunuzun adını ve fotoğraflarını kullanarak sahte bir hesap oluşturabilir. Bu hesabın arkasındaki kişi, çocuğun imajını hiçbir çaba sarf etmeden toplum içinde çarpıtır.
 8. ... ve bir sürü başka sorun!

Peki, çocuklarınızı nasıl kurtarabilirsiniz ve hangi Instagram güvenlik ipuçlarını sunabiliriz?

İpucu #1: eyeZy gibi bir Ebeveyn Kontrolü Uygulaması kullanın

Instagram güvenlik ipuçlarının bir listesini hazırlayacak olsaydık, güvenilir bir telefon izleme uygulaması satın almayı en üste koyardık. Çok fazla teknoloji meraklısı olmadan veya çocuğunuzu rahatsız etmeden Instagram tehlikeleriyle başa çıkmanın en iyi yolunu mu arıyorsunuz?

Belki de birinci sınıf bir ebeveyn kontrolü uygulaması olan eyeZy'yi kullanmayı düşünmelisiniz. Bununla beraber, çocuğunuzun Instagram'ına kimlik bilgilerini bilmeden veya bilmeden giriş yapabilir ve çevrimiçi etkinlikleri hakkında ayrıntılı bir rapor görebilirsiniz.

Uygun izleme uygulamasını seçtiğiniz sürece, eyeZy'nin Instagram İzleyicisi her şeyle ilgilenecektir. Kurulduktan sonra, Kontrol Panelinize gidin, Sosyal Spot Işığı bölümüne gidin ve ne hakkında sohbet ettiklerini öğrenmek için Instagram Mesajları'na dokunun. Avcıların eyeZy'nin savunmasını ezme şansı olmayacak.

Diğer uygulamaların Web Büyüteç gibi güçlü özellikleri, Instagram'ın mobil tarayıcı sürümünü kullanmaları durumunda ziyaret ettikleri web sayfalarını görüntülemenize olanak tanır. Veya gerçek zamanlı GPS konumlarını izleyin ve yanıltıcı hashtag'lere güvenmeyi bırakmak için Pinpoint sayesinde coğrafi çitleri ayarlayın.

eyeZy ile çocuğunuz, Instagram'ın risklerini en aza indirmenin çok ötesinde çok yönlü koruma elde edecektir. Ve bu, kısaca açıklanan özelliklerinden sadece birkaçı. Çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini sağlamak için arkasındaki güçlü teknolojiyi hayal edin!

Instagram, TikTok, Twitter,Likee... 
Neler  yapıyorlar? Biliyor musunuz?

İpucu #2: Yalnızca Dahili Instagram Ebeveyn Denetimlerine Güvenin

Instagram, ebeveyn kontrolünden çok yoksun, ancak sadece bir ay önce birkaç özellik eklediler. Bunlar yerinde olsa bile, Instagram'ın gençler için tehlikelerine karşı iyi korunduklarından emin olamazsınız. Onlara ulaşmadan önce, temelleri ele almayı düşünün.

Instagram'da gizlilik ayarlarını nasıl değiştireceğinizi öğrenerek başlayın, aşağıdaki gibi adımları atın:

 • Çocuğunuzun hesabını özel moda ayarlama.
 • Şüpheli hesapları hemen engelleme.
 • Kötü amaçlı içeriği bildirme
 • Yorumları kapatma
 • Harcanan Süreyi Kontrol Etme ve Zaman Sınırlarını Ayarlama
 • Rapor Bildirimlerini Kullanma
 • Çocuğunuzu Ara Verme gibi yeni özellikleri kullanmaya teşvik etme

Ama yeterli mi?

İpucu #3: Çocuğunuzun Hesabı Üzerindeki Kontrolü Onlarla Paylaşın

Muhtemelen Instagram güvenlik ipuçları listesindeki en kötüsü, hala dikkate değer. Çocuğunuzun kimlik bilgilerini bilerek, muhtemelen silinen mesajlar veya artık orada olmayan fotoğraflar dışında, oradaki tüm etkinliklerinin farkında olacaksınız.

Ama bu gerçekten gidilecek yol mu? Çocuğunuzun güvenini kaybettiğiniz için pişman olabilirsiniz ve çocuğunuzun hesabına sürekli giriş yaparak onları Instagram'ın tehlikelerinden korumak çok yorucudur. Bunun yerine, hepsini ter dökmenize izin vermeden her şeyi yapan araca devredin.

Sözün özü

Instagram, genç kullanıcılarına ve ebeveynlerine güven vermek için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Umarım, herhangi bir sorunu çözme çabaları önümüzdeki günlerde meyve verir ve bir daha asla kendimize "Instagram tehlikeli mi?" diye sormak zorunda kalmayız. Bunu sadece zaman gösterecek.

Ancak, işleri düzene sokmanın ve çocukların ve gençlerin şu anda uygulamayı kullandıkları kullanıcı deneyiminin kalitesini büyük ölçüde artırmanın bir yolu var. İşini yapan bir ebeveyn kontrolü çözümü var mı? Yapar. Ve adını doğru tahmin ettiniz. GözüZy! Bununla beraber, çocuklarınızı Instagram'da ve başka yerlerde tutabilecek ve çok daha fazlasını yapabileceksiniz.

Umarız gözlerinizi zaten var olan en iyi çözüme koymuşsunuzdur ve yuvarlanmaya hazırsınızdır. Çocuklarınızı Instagram'da ve çevrimiçi başka yerlerde güvende tutmak kolay değildir. eyeZy'yi seçin ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Bununla birlikte, her yerde her şeyi göreceksiniz - garantili.

EBEVEYN KONTROL SİSTEMLERİMİZE GÖZ ATIN

Related Posts:

Leave a Reply